Zavři oči, aneb KAM NA RANDE?

9. listopadu 2013 v 20:49 | Šíryen |  …, aneb Téma Týdne

Od chvíle, co opadl prvotní, druhotný a třeti… (třetiotný?) šok, si přehrávala ten časový úsek stále dokola a dokola. Stal se pro ni obsesí.
Procházeli spolu ruku v ruce parkem a mlčeli. Ostýchavé ticho se třpytilo v drobných kapkách deště na listech pokroucených bříz.
Podíval se na ni zbožňujícím výrazem mladého chlapce, který je ochoten udělat takřka cokoli pro dívku, do níž se zamiloval. Zvedl její drobnou ručku k ústům a hřbet ruky něžně políbil. Objali ji a líbal. Vášnivě, dlouze, nezapomenutelně.
__________
Rande je slovo, které se mi příčí už jen tím, jak zní . -Mně nepříjemně.
Ale co vlastně označuje? Dokdy jsou schůzky zamilovaného páru (a musí jít jen o tyto případy?) brány, jako "rande" a kdy jde již jen o společně strávený čas? Protože po dvou letech s mým šermířem mi nepřijde, že když spolu jsme, tak stále jen randíme. Vlastně mi to tak nepřišlo nikdy.
Trávili jsme spolu čas procházkami, výlety, v hospodě, kavárně, restauraci, pizzerii, doma, u někoho na návštěvě, v kině, muzeu, hrobce, zoo, knihovně, knihkupectví, na hradech, oslavách a různých akcích,… ale nebyli jsme na rande. Nikdy.
Co manželé? Stále spolu jen randí?
__________
Po tvářích se jí rozeběhly slzy a z úst se vydral vzlyk. "Copak se děje?" Podíval se smutně a pohladil ji po tvářích. Zavrtěla hlavou a řekla: "Miluji Tě." Nemohla mu říci, že se ve skutečnosti jen nedovede smířit s jeho smrtí. Její srdce hořelo láskou a žalem.
…Věděla, že se neodvratitelně blíží k onomu místu.
Skryti před deštěm se jeden druhému choulili v náručí, v přítmí jednoduchého dřevěného altánu.
"Zavři oči." Sáhl si pro něco do kapsy.
V očekávání následujících událostí ponechala svůj zrak sklopený po jen natolik krátkou chvíli, že stihla uzřít právě ten okamžik, kdy se jeho tělo rozprsklo a v kusech rozletělo do stran.
__________
Osobně si myslím, že místo, na kterém s milovanou osobou pobýváte je velmi důležité a někdy i rozhodující, neboť má ohromný vliv na atmosféru a následující události. Pokud bych byla dotáhnuta na pouť mezi hlasitou hudbu, řvoucí atrakce a křiklavé poutače, zanechalo by to ve mně rozhodně jiný dojem, než projížďka lodí po rozlehlé vodní ploše. Z toho důvodu nerozumím lidem, kteří to neřeší, neplánují a "zkrátka to nějak ututlají". Proč? Není to pro Vás snad důležité? Není snad výhodou mít moc alespoň trochu ovlivnit následující sled událostí?
Navíc... místa jsou to, co si budete víceméně vždy pamatovat. Jednou, až Vám třeba nezbude nic, ta místa tu budou stále. Právě k nim se váží vzpomínky. Alespoň u mě tomu tak je.
__________
Obalené šlachovitými páchnoucími útržky se jí již ani nechtělo zvracet.
Nikdy jí nebylo jasné kdo, nebo co jej zabilo. Vracela se zpět do této chvíle na toto místo stále znovu a znovu, ale na nic nepřicházela; pokaždé byla obklopena jen sutí těla a smrtí. Až nyní ji něco napadlo. Nebo někdo.
Roztřeseně se rozhlédla kolem sebe a otázala se; "Smrti?" - A Smrt se na ni otočil.
Sie trägt den Abend in der Brust
und weiss dass sie verleben muss
sie legt den Kopf in seinen Schoss
und bittet einen letzten Kuss
 


Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 9. listopadu 2013 v 22:50 | Reagovat

Také mi slovo rande nesedí, ale co naděláme, když ho většina lidí používá?

2 Kavalír Kavalír | 10. listopadu 2013 v 11:57 | Reagovat

V dobách dobývání divokého se slovem rendez vous označovalo domluvené místo v horách, kde se jednou za rok  konal trh mimo jiné i s kožešinami.
Že by rande proto, že se jde s vlastní kůží na trh? ;-)

3 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 7. prosince 2013 v 15:29 | Reagovat

[1]: Bohužel je natolik zavedené, že se dá jen těžko obejít: /
[2]: Vím, že to pochází z francouzštiny, informace o kožešinách je mi ale zcela nová=) Proč ne, je to výstižné=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama